Dylatacje wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu wykorzystuje się również sznury dylatacyjne, które wypełniają szczeliny i poprawiają ich wytrzymałość. Czym dokładnie są sznury dylatacyjne? Jakie mają one przeznaczenie?
Sznur dylatacyjny, który nazywany jest kordem dylatacyjnym, jest elastycznym materiałem, który służy do wypełniania dylatacji między różnymi elementami nawierzchni, na przykład płytami betonowymi, nawierzchniami asfaltowymi lub innymi elementami konstrukcyjnymi.
Dylatacje to połączenia, które są zaprojektowane tak, aby umożliwić naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiału w wyniku zmian temperatury, wilgoci i innych czynników. W efekcie zmniejszają one ryzyko ich uszkodzenia.
Celem sznura dylatacyjnego jest stworzenie elastycznej, ściśliwej bariery, która może absorbować ruch konstrukcji bez powodowania pęknięć lub innych uszkodzeń nawierzchni. Pomagają one również w zredukowaniu potrzebnych do wypełnienia dylatacji uszczelniaczy albo mas zalewowych zależnie od tego, czy dylatacje wykonywane są na zimno albo na gorąco.
Materiał jest zwykle wykonany z pianki o zamkniętych komórkach, takiej jak polietylen lub neopren, która jest odporna na wilgoć, chemikalia i promieniowanie UV, co przekłada się na jej wysoką odporność na czynniki zewnętrzne.
Sznury dylatacyjne są powszechnie stosowane w różnych pracach budowlanych. Wykorzystuje się je między innymi w poniższych miejscach:
Sprzedażą materiałów takich jak sznur dylatacyjny zajmuje się wielu producentów i dystrybutorów.
Wysokiej jakości sznury produkowane z odpornych na czynniki zewnętrzne polietylenów oferuje firma InstalExpert z Siemianowic Śląskich. Dokładne informacje związane z jej ofertą można uzyskać na witrynie: https://instalexpert.de/oferta/sznury-kordy-walki/.
Warto zatem pamiętać o tym, że sznury dylatacyjne są ważnym elementem wielu projektów budowlanych. Dzięki nim można uzyskać długoterminową trwałość i stabilność wielu rodzajów nawierzchni konstrukcji, umożliwiając im naturalne rozszerzanie się i kurczenie w obszarze dylatacji bez uszkodzeń.