Sznur dylatacyjny – czym jest i kiedy jest stosowany?

Stała obsługa prawna firm – prawnik nie tyko dla dużych biznesów!
18 października 2022

Dylatacje wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu wykorzystuje się również sznury dylatacyjne, które wypełniają szczeliny i poprawiają ich wytrzymałość. Czym dokładnie są sznury dylatacyjne? Jakie mają one przeznaczenie?

Czym są sznury dylatacyjne?

Sznur dylatacyjny, który nazywany jest kordem dylatacyjnym, jest elastycznym materiałem, który służy do wypełniania dylatacji między różnymi elementami nawierzchni, na przykład płytami betonowymi, nawierzchniami asfaltowymi lub innymi elementami konstrukcyjnymi.

Dylatacje to połączenia, które są zaprojektowane tak, aby umożliwić naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiału w wyniku zmian temperatury, wilgoci i innych czynników. W efekcie zmniejszają one ryzyko ich uszkodzenia.

Celem sznura dylatacyjnego jest stworzenie elastycznej, ściśliwej bariery, która może absorbować ruch konstrukcji bez powodowania pęknięć lub innych uszkodzeń nawierzchni. Pomagają one również w zredukowaniu potrzebnych do wypełnienia dylatacji uszczelniaczy albo mas zalewowych zależnie od tego, czy dylatacje wykonywane są na zimno albo na gorąco.

Materiał jest zwykle wykonany z pianki o zamkniętych komórkach, takiej jak polietylen lub neopren, która jest odporna na wilgoć, chemikalia i promieniowanie UV, co przekłada się na jej wysoką odporność na czynniki zewnętrzne.

Sznur dylatacyjny – jakie ma zastosowanie?

Sznury dylatacyjne są powszechnie stosowane w różnych pracach budowlanych. Wykorzystuje się je między innymi w poniższych miejscach:

  • Nawierzchnie betonowe i asfaltowe – kordy dylatacyjne służą do wypełniania szczelin między płytami betonowymi lub asfaltowymi na drogach, autostradach, parkingach, podjazdach, chodnikach i innych nawierzchniach. Pomaga to zapobiegać pękaniu i uszkodzeniom nawierzchni w wyniku rozszerzania się i kurczenia betonu i asfaltu spowodowanego zmianami temperatury, wilgotnością i natężeniem ruchu.
  • Budynki – także sznury dylatacyjne służą do wypełniania szczelin między ścianami betonowymi lub murowanymi, podłogami i sufitami. Pomaga to absorbować zmiany w położeniu tych konstrukcji spowodowane zmianami temperatury, osiadaniem i innymi czynnikami, zapobiegając ich pękaniu.
  • Mosty – ponadto sznury dylatacyjne służą do wypełniania szczelin między elementami mostów oraz pomostami a przyczółkami mostów. Pomaga to zapobiegać uszkodzeniom konstrukcji w wyniku ruchu spowodowanego wibracjami, zmianami temperatury czy obciążeniem wiatrem.

Gdzie sprzedawane są sznury dylatacyjne?

Sprzedażą materiałów takich jak sznur dylatacyjny zajmuje się wielu producentów i dystrybutorów.

Wysokiej jakości sznury produkowane z odpornych na czynniki zewnętrzne polietylenów oferuje firma InstalExpert z Siemianowic Śląskich. Dokładne informacje związane z jej ofertą można uzyskać na witrynie: https://instalexpert.de/oferta/sznury-kordy-walki/.

Warto zatem pamiętać o tym, że sznury dylatacyjne są ważnym elementem wielu projektów budowlanych. Dzięki nim można uzyskać długoterminową trwałość i stabilność wielu rodzajów nawierzchni konstrukcji, umożliwiając im naturalne rozszerzanie się i kurczenie w obszarze dylatacji bez uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *