Części do dojarek – rodzaje i wymiana. Gdzie je kupować?

Apteki, w których dostępna jest viagra
27 grudnia 2019
Stała obsługa prawna firm – prawnik nie tyko dla dużych biznesów!
18 października 2022

Sprawne działanie dojarek umożliwia efektywną pracę gospodarstwa mlecznego zajmującego się produkcją mleka. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, najczęściej konieczna jest wymiana części na nowe. Jakie rodzaje części używane są w dojarkach? Kiedy niezbędne jest ich zakpienie? Gdzie można złożyć na nie zamówienie?

Dojarki – kiedy konieczna jest wymiana części?

Maszyny przeznaczone do udoju, inaczej nazywane dojarkami, a także w nowoczesnym wariancie robotami dojącymi, są obecnie stosowane w wielu gospodarstwach mlecznych. Dzięki nim możliwe jest sprawne dojenie zwierząt oraz efektywniejsza produkcja mleka.

Dojarki są urządzeniami składającymi się z wielu elementów, które podłączone są do systemu pozwalającego na transport mleka. Tylko wtedy, gdy cały system działa sprawnie, możliwe jest efektywne i wydajne dojenie zwierząt.

Systemy używane w dojeniu mogą ulec uszkodzeniu. Do usterek najczęściej dochodzi na skutek ich eksploatacji, dlatego mogą one pojawiać się w przypadku każdego typu produktu, nawet najlepszej marki. Również awariom sprzyja nieprawidłowe użytkowanie systemów niezgodnie z zaleceniami producenta.

Najczęściej o awariach informuje pojawienie się problemów z poborem mleka, a także widoczne nieszczelności w systemie, które powodują wyciek mleka.

W przypadku widocznych usterek należy przeprowadzić diagnostykę systemu, a następnie wykonać jego naprawę. Gdy system nadal objęty jest ochroną gwarancyjną, możliwe jest przeprowadzenie napraw przez producenta. Nie obejmują one jednak usterek wynikających ze zwykłej eksploatacji, dlatego też w tym przypadku koszty trzeba pokryć we własnym zakresie.

Rodzaje części używanych do dojarek

W dojarkach stosowane są różne rodzaje części, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie całego systemu i wydajne dojenie zwierząt mlecznych w gospodarstwie.

Najczęściej wykorzystywane części do dojarek to głównie:

  • uszczelki – oringi oraz inne rodzaje uszczelek zapewniających szczelność urządzeń dojących
  • zaworu zwrotne
  • gumy strzykowe
  • kolektory udojowe
  • kurki stanowiskowe
  • węże i przewody, w tym przewody do transportu mleka, przewody mleczne, powietrzne
  • regulatory podciśnienia
  • mierniki
  • pulsatory

Do sprawnego funkcjonowania urządzeń do udoju konieczne jest również stosowanie odpowiednich olejów, smarów, które pozwalają na efektywną pracę pomp w systemach udojowych. Zapobiegają one pojawianiu się rdzy, zabezpieczają przed osadami oraz pozwalają na równomierną i długotrwałą pracę systemu.

Rodzaj elementów potrzebnych do dojarek dobierany jest w zależności od konkretnego rodzaju stosowanego systemu.

Gdzie kupować części do urządzeń do udoju?

Aktualnie potrzebne części do dojarek można kupować w wielu firmach specjalizujących się w dostawie wyposażenia dla gospodarstw rolnych. Dostępne są one także w sklepach internetowych, co znacznie upraszcza zamówienie niezbędnych produktów, również wtedy, gdy w okolicy nie ma firm prowadzących ich sprzedaż stacjonarną.

W internetowej sprzedaży części stosowanych w dojarkach specjalizuje się sklep HBT Kroczyce, który zapewnia dostęp do oryginalnych części i ich zamienników dla systemów producentów jak DeLaval, GEA Westfalia, Polanes oraz SAC. Sklep dysponuje pełną gamą części dostępnych od ręki w regionach Śląska, Małopolski oraz województwa świętokrzyskiego. Z asortymentem sklepu można zapoznać się bliżej na stronie internetowej https://hbt.com.pl/czesci-do-dojarek.

Gdy zatem konieczne są nowe części do urządzeń do udoju, teraz można kupić je również online z szybką wysyłką na terenie całej Polski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *